10 zlatých klíčů k výchově (nejen v pubertě) I.
I. díl: Krátký článek upozorňuje na podstatné momenty ve vztazích s dětmi, na které bychom jako rodiče neměli zapomínat.
Být rodičem není vždycky jednoduché. Naše děti, odrostlé nejútlejšímu věku a nacházející se na prahu puberty, se jednu chvilku chovají jako skoro dospělí, a za okamžik se chovají zase jako malé děti. Zde je několik tipů, které mohou pomoci. Nezapomínejte, že nejste na Vaše starosti sami a vždy je možné se obrátit o radu k odborníkům. Přijít a říci „Nevím si rady, trápí mě, že spolu nějak nevycházíme“ není ostuda. Naopak- to že hledáte cesty a možnosti, zasluhuje uznání. Pokud se u vás doma něco zamotá, není to známka špatného rodiče. Tyto věci se stávají především dobrým rodičům.
1. Konflikt je normální
Konflikty s dětmi (o to více s těmi, které stojí na prahu puberty), nepovažujme jen za špatné. Vaše dítě se učí být nezávislé, zkouší jednat podle svých představ. Zkuste zůstat klidní (pokud to jen trochu jde). Poslouchejte a zkuste pochopit úhel pohledu vašeho dítěte a zvažte, na čem chcete trvat a kde zkusíte hledat kompromisy. Obecně se vyplácí, dodržovat to, bylo domluveno a řečeno dostatečně dopředu a dítě o tom vědělo.
2.Dejte jasná pravidla
Stanovte jasná pravidla a domluvte se, co je akceptovatelné. Říkejte svých teenagerům, co máte vy v plánu, s kým a kdy budete zpátky- očekávejte od nich a vyžadujte od nich to samé. Děti v pubertě potřebují znát a být si vědomy jasných pravidel stejně tak jako mladší děti- nastavením hranic ukazujeme, že nám děti nejsou jedno, že se chceme a snažíme o ně starat.
„ Tak se podívej.. Budeš do osmi doma. Umyješ nádobí… A s Karlem Tě nechci vidět…“
tak takhle raději ne. Pokud máte pocit, že tohle je dobrý způsob komunikace a nastavení pravidel hranic, zamyslete se, jak byste taková pravidla přijímali vy.
3. Respektujte jejich pohled na věc
Neočekávejte, že děti v pubertě budou souhlasit se vším, co řeknete. Puberta je čas na otestování názorů druhých lidí. Někdy je dobrým výsledkem i to, že se s naším puberťákem shodneme na tom, že se naše názory na stejnou věc liší. Pamatujme, že projevujeme-li ochotu respektovat jejich úhel pohledu, tím pravděpodobněji oni projeví snahu porozumět i nám a respektovat zase náš názor.
4. Ukažte zájem
Mějte opravdový zájem o to, co dělají doma a co ve škole. Nabídněte podporu u školní přípravy nebo se zkoušením. Mějte povědomí o tom, kde jsou a s kým jsou. Pobízejte je a podporujte je, aby mluvili (či zkoušeli mluvit) o svých pocitech, jak se cítí. Ale pozor! Neobraťte váš zájem v nátlak.
5. Společně strávený čas
Během vývoje, jak vaše dítě dospívá, tak se mění i váš společný vztah. Zkuste strávit každý den chvilku spolu, kdy vám oběma je příjemně. Zasmějte se spolu, užijte si trochu legrace, společného nadšení u něčeho. Dejte dětem jasně najevo, že když se na ně zlobíte, neznamená to, že je máte méně rádi. Dejte jasně najevo, že pro ně tu kdykoli budete.
Pokračování a popis dalších 5 bodů naleznete ve II. díle příspěvku „10 zlatých klíčů k výchově II“.
Připravila Simona Pekárková, psycholožka, terapeutka